אינדקס מאמרים


6.5.2014
בעד ונגד שירת מיקרופון
15.8.2014
הוראת גיטרה קלאסית בעידן החשמלי
1.9.2014
מינוי מנכ"ל חדש למרכז למוזיקה ירושלים
10.9.2014
קריאת תווים מאייפד
13.9.2014
בעד ונגד השתתפות בתחרויות נגינה
2.8.2014
בחירה ורכישה של כלי נגינה
  • עולם של ספרות מוסיקה
  • עולם של ספרות מוסיקה

בחירה ורכישה של כלי נגינה


לימוד נגינה בכלי מתחיל באופן טבעי ברכישת כלי שישרת את התלמיד לאורך שנים. בנקודה זו מוצאים עצמם הורים רבים בדילמות שונות. מהו הכלי המתאים ביותר, באיזו רמת מחיר, כיצד לבחור את החנות המתאימה לכלי נגינה ועוד. אנו ממליצים להיעזר לפני הכל במורה לנגינה ולהפנות אליו את השאלות החשובות הללו. מורה לפסנתר יוכל לייעץ ברכישת פסנתר מתאים ואולי אף יסייע באיתור הזדמנות טובה לרכישה. כל כלי נגינה והתכונות החשובות שלו ולמי שאינם בקיאים בתחום מומלץ תמיד להתייעץ עם מומחה לפני רכישה. אנו ממליצים להימנע מן הטעות הנפוצה של רכישת כלי זול ופשוט לתלמיד מתחיל - כלי שלא יפיק צליל נעים ואיכותי ויותיר את התלמיד מתוסכל.

בעד ונגד שימוש במערכת הגברה


שימוש במערכת הגברה או בכלי נגינה מוגברים הוא כמעט טאבו בקרב מוזיקאים קלאסיים. אך כשם שהפסנתר העומד החליף את פסנתר הכנף לפני כמאה ומשהו שנים מאילוצים פרקטיים של גודל הדירות, כך הולך וכובש הפסנתר החשמלי למשל את תלמידי הפסנתר של דורנו - הוא זול בהרבה, הוא מאפשר נגינה תוך שימוש באוזניות ומונע חיכוכים עם שאר דיירי הבית ועם השכנים. עיקר הבעייה של פסנתר כזה הוא דווקא במנגנון המקלדת הפשוט שלו ולא במערכת ההגברה שלו. הפסנתרים החשמליים מתקשים לחקות את המקלדת של פסנתר אקוסטי והם מוגבלים מאד ביכולת לבנות עליהם תרגילי טכניקה מורכבים. כשמדובר בהופעות ובקונצרטים יהיו מוזיקאים שלא ישתמשו בכלים חשמליים או בציוד הגברה כלל ויהיו כאלה שבשגרה יופיעו עם כלים אקוסטיים אך בשעת הצורך ייעזרו בציוד הגברה להשכרה בירושלים כדי לספק למשל מערכת הגברה איכותית לקונצרט או להופעה באירוע.

חוברות תווים בעידן הדיגיטאלי


בקרב מוזיקאים ותלמידי נגינה מתרבים הקולות המצדדים בשימוש בטכנולוגיה כתחליף לחוברת התווים המסורתית. אייפד המצוייד במסך גדול מספיק למשל ייתן מענה יפה לאחסון דפי התוים וקריאה מתוכו. החסרונות - הסתמכות לי מחשב שיכול לייצר תקלה ברגע לא נוח וכמדובר בטאבלט גדול - מדובר לרוב על מכשיר בעל מסך גדול ושביר במיוחד שלא יתאים לילדים צעירים. מכשירי הטאבלט מתחברים לרגלית מיוחדת שבשילוב עם אפליקצייה ייעודית מאפשר להעביר דפים בתוך שימוש בלחיצה עם הרגל. למיש שיבחר להתרגל לפורמט הזה זה פיתרון נוח. עדיין, עם הקידמה והנוכחות המסיבית של טכנולוגיה בחיים שלנו - רוב המוזיקאים שאני מכיר ייצמדו לדף ולסימונים בעיפרון ויעדיפו חוברות על פני שימוש בטכנולוגייה ייעודית.